Ojców

Ojców położony jest w centralnej części Ojcowskiego Parku Narodowego. Ojców jest miejscowością turystyczną. Można zwiedzić ruiny zamku, park zdrojowy, kaplicę „Na Wodzie”, drewniane domy w stylu tzw. szwajcarskim, muzeum etnograficzne i muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, jaskinie Ciemną i Łokietka. Rozpoczynają się szlaki piesze i rowerowe. Można również uprawiać tutaj wspinaczkę skałkową.

Ojców i Ojcowski Park Narodowy jest atrakcyjne dla turystów, jest celem wielu wycieczek. Urokliwa dolina Prądnika oferuje turystom ciekawe zabytki architektury oraz niecodzienne obiekty przyrodnicze. Ojców oferuje miejsca noclegowe tj kwatery prywatne, domki, agroturystyka, pensjonaty, pokoje gościnne, apartamenty, hotele itp.

– Zamek w Ojcowie ruiny dawnej warowni na szczycie wzgórza, zamek w Ojcowie. Murowany zamek w Ojcowie powstał w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego, który nazwał go na cześć swego ojca Łokietka Ojciec u Skały. Dlatego zamek nazywany bywa Ociec, a miejscowość nosi nazwę Ojcó

– Zamek Pieskowa Skała to renesansowy zamek z ogrodem, stojący przy drodze wiodącej do Ojcowa,

– Kapliczka na Wodzie  to budowla znajdująca się przy głównej drodze z Pieskowej Skały do Ojcowa, jest to kościół św. Józefa, w którym nadal odbywają się msze święte.

– Pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku między Zamkiem Pieskowa Skała a Kaplicą na wodzie, góruje historyczne wzniesienie kryjące ślady dawnego średniowiecznego grodziska oraz zachowaną pustelnię Błogosławionej Salomei i zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP.

Ojców to przepięknie położona miejscowość kuracyjno – turystyczna leżąca na północ od Krakowa, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

Ojcowem wiążą się też legendy. O Łokietku oraz legenda o diabelskim moście.

Ojcowski Park Narodowy jest bardzo zróżnicowany występuje tu różnorodność form skalnych i jaskiń jest niesamowita. Rzeźba terenupowoduje wytworzenie wielu mikroklimatów, naukowcy wyróżniają ich w Parku nawet 20.