Witów

Witów to popularna i doskonale usytuowana miejscowość o charakterze wypoczynkowym.

Witów leży w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Położony jest na wysokości ok. 800 – 900 m n.p.m., częściowo na terenie Tatr Zachodnich, Orawicko-Witowskich Wierchów oraz Rowu Kościeliskiego, nieopodal granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z Chochołowem Dzianiszem oraz Kościeliskiem

Witów położony jest w bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego z których można rozpocząć wycieczki znajdują się:

  • na Siwej Polanie – początek Doliny Chochołowskiej
  • na Polanie Biały Potok – wylot Doliny Lejowej
  • w Kirach – wylot Doliny Kościeliskiej

Witów noclegi to świetna baza wypadowa w Tatry i na Podhale. Znajdziemy tu pensjonaty, wille, kwatery prywatne, apartamenty, domki, agroturystyka, ośrodki wypoczynkowe. W okolicy znajdują się 3 wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego: na Siwej Polanie, na Polanie Biały Potok i w Kirach.

Z Doliny Chochołowkiej można wybrać się na wiele atrakcyjnych wycieczek w Tatry Zachodnie, między innymi Doliną Iwaniacką na Ornak, na Trzydniowiański Wierch, na Grzesia i Rakoń, na Wołowiec oraz na Starorobociański Wierch. W Dolinie Kościeliskiej również czeka wiele atrakcji.

Znajduje się początek czarnego szlaku na Magurę Witowską (1232 m n.p.m.) znajdującą się poza obszarem TPN. W Witowie znajduje się kilka ścieżek pieszo – rowerowych prowadzących po Pogórzu Gubałowskim Są to między innymi:

  • czarny szlak na Gubałówkę (1120 m n.p.m.)
  • ścieżki wokół Dzianisza
  • ścieżki wokół Kościeliska

Odbywają się Tatrzańskie Wici. Natomiast zimą czynna jest stacja narciarska Witków Ski i szkoła narciarstwa i snowboardu prowadzona przez Jagnę Marczułajtis. To świetna propozycja dla miłośników białego szaleństwa.