Ruciane Nida

noclegi Ruciane Nida – miasteczko malowniczo położone nad dwoma jeziorami, Nidzkim i Guzianka Wielka, w samym sercu Puszczy Piskiej. Powstało przez połączenie miejscowości Ruciane Nida noclegi Woli Ratajowej i Guzianki. W Rucianem w okresie letnim funkcjonuje przystań, skąd pływają statki do Mikołajek i Giżycka, a także odbywają się rejsy spacerowe do Śluzy Guzianka oraz przez Jezioro Nidzkie do Leśniczówki Pranie, muzeum K. I. Gałczyńskiego. Część gminy Ruciane Nida domki znajduje się w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Dojazd: ze Szczytna, Mrągowa, Pisza, Giżycka, Mikołajek. Doskonała infrastruktura turystyczna, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, wypożyczalnie sprzętu, sklepy, przystanie, porty jachtowe itp.
Przy wjeździe do Rucianego drogą krajową numer 58 od strony Pisza znajduje się ciekawe miejsce – bardzo nietypowy zakład przemysłowy. To zabytkowa, bo pochodząca z 1890 r.wyłuszczarnia nasion. W sztucznych warunkach dokonuje się tutaj „otwierania” szyszek drzew iglastych w celu pozyskania kryjących się w nich nasion. Szyszki poddawane są podsuszaniu, a następnie łuszczeniu w temperaturze 50-65 stopni celcjusza. Ciepła w tym procesie dostarczają spalane szyszki wcześniej wyłuszczone. W kompleksie świetnie utrzymanych drewnianych budynków wyróżnia się atrakcja – stojący blisko drogi prawdziwy kolos, magazyn o czterech kondygnacjach mogący pomieścić do 180 ton szyszek, warto go zobaczyć. Do półtora kg nasion otrzymuje się ze 100 kg szyszek sosnowych. Uzyskane z nich sadzonki pozwolą na posadzenie 8 ha nowego sosnowego boru. Znacznie wydajniejszy jest modrzew, z którego z identycznej masy szyszek można uzyskać dwukrotnie więcej nasion i obsadzić do 40 ha leśnej powierzchni. Wyłuszczarnię nasion można zwiedzać wyłącznie za zgodą właściciela – Nadleśnictwa Maskulińskie, którego siedziba mieści się w Rucianem-Nidzie przy ul. Rybackiej 1, tel. 0-87-424-26-00. Ruciane Nida pokoje do wynajęcia

Ponad 20 kilometrowej długości łuk wody rozcinający lasy Puszczy Piskiej porównywany bywa do jeleniego łba. Głową jest zatoka Zamordeje Wielkie, a rogi sięgają Rucianego i Wiartla. Nidzkie jest jeziorem typu rynnowego; dość głębokim (maksymalnie 24 m) i o wysokich brzegach. Zapach sosnowej żywicy zmieszany z aromatem poziomek niesie się daleko po wodzie, zachęcając do przybicia do lądu. W tak urokliwej atmosferze można spędzić niejedno popołudnie na wędkowaniu. Najbardziej oczekiwanym trofeum są dorodne szczupaki i węgorze.

Jezioro Nidzkie leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ale nawet w szczycie sezonu okolica jest wyjątkowo spokojna. Większa część jeziora jest objęta strefą ciszy. Nie wolno tu używać hałaśliwych silników ani głośno odtwarzać muzyki. Nawet statki białej floty zapuszczają się tylko na północny kraniec jeziora. Na całej długości brzegu leży tylko jedno miasto – Ruciane-Nida oraz dwie większe wsie – Krzyże i Karwica. Stare mazurskie osady zostały w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku odkryte przez warszawiaków i są obecnie popularnymi letniskami. Krzyże ukochała sobie artystyczna bohema; ślady spędzanych tutaj wakacji można znaleźć między innymi w piosenkach Agnieszki Osieckiej.  Ruciane Nida pensjonaty

Chyba największym miłośnikiem opisywanego zakątka był jednak Konstanty Ildefons Gałczyński. Poeta trafił do stojącej na wysokim brzegu jeziora Nidzkiego leśniczówki Pranie pod koniec swego życia. Pokochał to miejsce i spędził tu kilka kolejnych letnich sezonów. To właśnie w Praniu powstały jego najpiękniejsze wiersze, między innymi Kronika olsztyńska. Ich fragmenty można przeczytać na ścianach muzeum mieszczącego się w leśniczówce. Chociaż aby dotrzeć do tego miejsca, trzeba przejechać bądź przejść kilka kilometrów leśnych bezdroży, chętnie zaglądają tu miłośnicy poezji i muzyki. Latem w niedzielne przedpołudnia na polanie przed budynkiem odbywają się koncerty. Repertuar jest bardzo zróżnicowany, ale zawsze świetnie pasuje do poetyckiej atmosfery leśniczówki.

Amfiteatr Kapiodoro położony jest tuż obok Jeziora Guzianka Wielka. Wchodzi w skład Centrum Rozrywki Kapiodoro razem z szeregiem restauracji, barów i pizzerii. W amfiteatrze występowały już największe gwiazdy polskiego kabaretu, a także kultowe zespoły. Ostatnio, w lipcu 2011 roku, wystąpił tutaj zespół Dżem.