Czorsztyn atrakcje

Wieś założona w połowie XIV wieku. Jej powstanie i historia ściśle związana jest z zamkiem obronnym i wiodącym tędy historycznym traktem z Polski na Węgry. Czorsztyn wille

Pierwotnie wieś nazywała się „Wronin”, sprowadzenie niemieckich osadników zaowocowało m.in. zmianą nazwy na „Szornstein” – Stercząca skała, która to nazwa uległa później spolszczeniu na obecną „Czorsztyn pensjonaty”.

W 1818 roku Czorsztyn noclegi został zakupiony przez rodzinę Drohojowskich, a już niedługo później zaczęła się historia Czorsztyna jako ośrodka letniskowego – był tu i hotel i karczma i biuro obsługi turystów Towarzystwa Tatrzańskiego. W latach międzywojennych Drohojowscy rozpoczęli intensywną rozbudowę nowoczesnego letniska Nadzamcze, którego popularność rosła z każdym rokiem – w latach 30-stych Czorsztyn noclegi odwiedzało rocznie ponad 1300 osób.

Historyczne zabudowania wsi zostały zalane wodami sztucznego Jeziora Czorsztyńskiego. Obecna zabudowa powstała na terenach najwyżej położonego osiedla zwanego Nadzamczem – od położonych powyżej ruin gotyckiego zamku.

Obecnie noclegi Czorsztyn znów jest ośrodkiem wypoczynkowym.Wieś stanowi doskonałą bazę wypadową w Pieniny i Gorce.Piękne krajobrazy, bliskość ruin zamku i brzegów Jeziora Czorsztyńskiego, wyciąg narciarski oraz tradycyjna gościnność mieszkańców, od wieków goszczących turystów, sprawiają, ze do Czorsztyna z roku na rok ściąga coraz więcej zadowolonych turystów.

Atrakcje turystyczne: wypożyczalnie rowerów , wypożyczalnie sprzętu pływającego, wyciąg narciarski, przystanie wodne, rejsy po jeziorze gondolą,pawilon wystawowy PPN, bacówka – sprzedaż wyrobów z mleka owczego, szlaki turystyczne w Pieniny i Gorce.

Uroczysko Zamek Czorsztyn to dawny rezerwat krajobrazowy. Obecnie, cały teren znajduje się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Z kilku miejsc na Zamku w Czorsztynie rozciągają się malownicze widoki, szczególnie godne polecenia. W celu ich podziwiania warto odwiedzić Zamek Górny i wdrapać się na Basztę Baranowskiego.

Na Zamku w Czorsztyn pokoje do wynajęcia znajduje się kilka miejsc zachwycających rozpościerającym się z nich widokiem. Należy do nich taras Zamku Górnego. Można stąd podziwiać panoramę Zbiornika Czorsztyńskiego, Pienin Spiskich i Tatr. Ciekawych wrażeń dostarczy też wspinaczka na Basztę Baranowskiego, z okien której widać krajobraz Podhala, Gorców i części Pienin Czorsztyńskich.